تماس فوری با ما : 09131187390
detail-blog
23 اسفند 1402

نکات ایمنی در اتصال تسمه‌ حمل بار

نکات ایمنی در اتصال تسمه‌ حمل بار

از مراحل انتقال بار می‌توان حمل بار را نام برد که این عمل به رعایت نکات ایمنی ضروری و مهم در اتصالات و استفاده از ماشین‌آلات نیاز دارد تا به شکلی اصولی و درست انجام گیرد؛ زیرا حمل بار کاری است که باتوجه‌به نوع بار، یا به‌صورت کامل به‌وسیله نیروی انسانی انجام می‌گیرد یا با استفاده از ماشین‌آلات و نیروی انسانی انجام می‌شود.

توجه‌کردن به نکات ایمنی در اتصال تسمه‌ حمل بار، سلامت افراد و همچنین به‌سلامت رساندن محموله در روند حمل بار را تأمین کرده و از حادثه‌های ناگوار جلوگیری می‌کند. در این مقاله از سایت استحکام بلت قصد داریم نکات ایمنی در اتصال تسمه‌ حمل بار  را برایتان شرح دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

تسمه حمل بار چیست؟

تسمه حمل بار چیست؟

تسمه حمل بار، یکی از انواع تجهیزات باربری به‌حساب می‌آید که از الیاف مصنوعی مثل پلی‌استر یا نایلون تولید شده و به‌منظور بستن بارهای سنگین روی کفی انواع تریلی یا کامیون استفاده می‌شود. این تسمه‌ها طوری طراحی و تولید شده‌اند که وزنه‌های سنگین را حمل کرده و حمل بار را به‌گونه‌ای انجام دهند که از رسیدن آسیب به بار جلوگیری شود. آن‌ها استحکام کششی عالی و مقاومت بسیار بالایی در مقابل مواد شیمیایی، سایش و اشعه ماورا بنفش دارند که آن‌ها را جهت کاربردهای خارجی و داخلی مناسب و متمایز می‌کند.

تسمه حمل بار در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و وزن‌ها موجود است که مناسب نیازهای حمل‌ونقل و انواع مختلف بار و محموله است. وزن تسمه حمل بار به مقدار وزنی که می‌تواند تحمل کند و یا ظرفیت بار آن اشاره می‌کند. رنگ‌بندی تسمه حمل بار غالباً جهت نشان‌دادن ظرفیت وزن آن است و به سازماندهی و شناسایی در طول حمل‌ونقل نیز می‌تواند کمک کند. در اینجا به‌اختصار رنگ‌بندی و وزن تسمه‌های حمل بار را شرح می‌دهیم.

 • رنگ بنفش: جابه‌جایی اجسام ۱ تنی
 • رنگ سبز: جابه‌جایی اجسام ۲ تنی
 • رنگ زرد: جابه‌جایی اجسام ۳ تنی
 • رنگ طوسی: جابه‌جایی اجسام ۴ تنی
 • رنگ قرمز: جابه‌جایی اجسام ۵ تنی
 • رنگ قهوه‌ای: جابه‌جایی اجسام ۶ تنی
 • رنگ آبی: جابه‌جایی اجسام ۸ تنی
 • رنگ نارنجی: جابه‌جایی اجسام ۱۰ تا ۱۲ تنی

نحوه اتصال تسمه‌های حمل بار

از مهم‌ترین عواملی که بر روی کارایی تسمه‌های حمل بار تأثیر بسیار زیادی دارد، زاویه قرارگیری و نحوه اتصال تسمه‌های حمل بار است. معمولاً جهت قرارگیری و اتصال تسمه‌های حمل بار، ۳ حالت متفاوت وجود دارد که بر روی توان این تسمه‌ها تأثیر می‌گذارد.

 • حالتU شکل اتصال تسمه

از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین حالت‌های اتصال حالت یو است که حالت استاندارد هم‌نام دارد. در این حالت سرهای حلقه تسمه در بالا و روی یک میله قرار گرفته و اجسام در قسمت بین این تسمه قرار می‌گیرد. حالت U  شکل بالاترین توان باری را در اتصال تسمه جمل بار ایجاد می‌کند به‌گونه‌ای که توان باری تا ۲ برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

 • اتصال X

این حالت که به دلیل افزایش طول جسم در راستای X تسمه را از حالت قائم بیرون آورده است. این اتصال مثل حالت یو سبب افزایش توان باری تا ۱۴۰ درصد می‌گردد.

 • اتصال گره

این حالت کم‌ترین میزان لیفتینگ را دارد و توان باری تا ۲۵ درصد هم کاهش می‌یابد.

نکات ایمنی در اتصال تسمه

نکات ایمنی در اتصال تسمه حمل بار

تسمه‌های حمل بار به طور وسیعی در صنایع گوناگون به‌منظور ایمن‌سازی و بلندکردن بارهای سنگین استفاده می‌شود. این تسمه‌ها بسیار بادوام، همه‌کاره و آسان جهت استفاده هستند. بااین‌وجود، جهت پیداکردن اطمینان از استفاده کارآمد و ایمن از تسمه‌ها، پیروی از بهترین شیوه‌ها و دستورالعمل‌ها بسیار مهم و ضروری است. در این بخش نکات مهمی را که در مواقع استفاده از تسمه‌ها باید در نظر بگیرید را موردبحث و بررسی قرار می‌دهیم.

نکات ایمنی در اتصال تسمه حمل باری که اگر این مشکلات را داشته باشد باید مطابق با استاندارد ازرده‌خارج شود:

 • بررسی کل طول تسمه پیش از هر بار استفاده از آن
 • عدم استفاده از بند آسیب‌دیده
 • خودداری و عدم کشیدن بیش از اندازه تسمه
 • استفاده‌نکردن از تسمه بیشتر از ظرفیتش
 • ازرده‌خارج کردن تسمه در صورت داشتن سایش بیش از حد
 • عدم استفاده در صورت دیده‌شدن نخ مغزی
 • فرسودگی به دلیل استفاده زیاد یا هر دلیل دیگر
 • عدم استفاده از تسمه سوراخ
 • سوخته شدن تسمه

استانداردهای اتصال تسمه حمل بار

استفاده‌کردن از تسمه‌های حمل بار یک پروسه ساده است، اما رعایت چند استاندارد کلیدی جهت اطمینان از حمل‌ونقل ایمن و ایمنی بار شما بسیار مهم است. در زیر استانداردهای تسمه حمل بار در استفاده از آن را برای شما شرح می‌دهیم:

 • نگهداری و بازرسی مناسب

قبل از استفاده تسمه‌ها را بازرسی کنید. باید هر گونه نشانه آسیب مثل سایش بیش از حد، لبه‌های فرسوده و بریدگی را به‌دقت بررسی کنید. از دوخت و سالم‌بودن آن مطمئن شوید. اگر هر نوع نگرانی یا نقصی مشاهده کردید آن را ازرده‌خارج کرده و با مورد جدیدی جایگزین کنید.

نگهداری مرتب و منظم تسمه‌های حمل بار به‌منظور طول عمر و استفاده ایمن آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. آن‌ها را به‌صورت مرتب تمیز کرده تا گریس، کثیفی یا بقیه‌ی آلاینده‌هایی که استحکام آن‌ها را می‌توانند به خطر بیندازند از بین ببرید.

 • انتخاب تسمه مناسب

جهت حفظ کارایی و ایمنی در کار، تسمه مناسبی را انتخاب کنید. شکل، وزن و پیکربندی محموله را موقع انتخاب قلاب در نظر بگیرید.

استانداردهای اتصال تسمه حمل بار

 • مدیریت و استفاده صحیح

در مواقع بلندکردن بار، اطمینان پیدا کنید که تسمه پیچیدگی نداشته باشد. قلاب را به طور صحیح در اطراف محموله قرار داده و اطمینان حاصل کنید که به‌صورت مساوی توزیع شده باشد، تا از تمرکز تنش و سنگینی در یک نقطه جلوگیری شود. به‌منظور جلوگیری از آسیب‌زدن به قلاب، موقع بلندکردن بارهایی که لبه تیز دارند از محافظ لبه استفاده کنید. از لغزش و یا کشیدن محموله روی‌بند اکیداً خودداری کرده؛ چراکه ممکن است سبب بریدگی یا سایش تسمه شود.

 • شیوه‌های کار ایمن

رعایت شیوه‌های کار ایمن جهت اطمینان از بلندکردن بی‌خطر اهمیت بسیار زیادی دارد. مطمئن شوید که تمامی پرسنل در استفاده درست از تسمه حمل بار آموزش‌دیده باشند و خطرات احتمالی مربوط با بلندکردن بارهای سنگین‌وزن را می‌دانند. به‌منظور کمتر کردن خطر آسیب احتمالی، از تجهیزات محافظت فردی خوب مثل کفش و دستکش ایمنی استفاده کنید. شرایط جوی و آب‌وهوایی را در نظر گرفته؛ چراکه باران یا باد بر پایداری محموله و عملکرد تجهیزات می‌تواند تأثیرگذار باشد.

 • تعیین ظرفیت وزن تسمه‌ها

ظرفیت وزنی تسمه‌ها را بررسی کرده تا اطمینان پیدا کنید که برای وزن باری که می‌خواهید حمل کنید مناسب باشند.

 • بررسی کشش تسمه‌ها

کشش تسمه را به‌صورت منظم و دقیق در هنگام حمل‌ونقل بررسی کرده تا اطمینان حاصل کنید که ایمن و محکم باقی می‌ماند. در مواقع لازم بند را دوباره سفت کنید.

شرکت استحکام بلت؛ بزرگ‌ترین مرکز معتبر در عرصه تولید تسمه‌های حمل بار

همان‌گونه که می‌دانید هر شغلی که داشته باشید حتماً به‌منظور حمل‌ونقل و یا جابه‌جایی محموله و بارهای خود به تسمه حمل بار نیاز پیدا خواهید کرد. با پیروی و رعایت دستورالعمل‌های استفاده درست و انجام بازرسی و بررسی‌های منظم، در اتصال تسمه حمل بار می‌توانید عملیات بلندکردن و جابه‌جایی ایمن را تضمین کرده و خطر تصادفات و آسیب به محموله‌های در حال بلندشدن و جابه‌جایی و همچنین افراد را کاهش دهید. برای دریافت مشاوره و خرید تسمه‌های حمل بار می‌توانید با شرکت استحکام بلت در تماس باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت استحکام تمام روزهای هفته در خدمت شما مشتریان گرامی میباشد. شما میتوانید از طریق تلفن، ایمیل و شبکه های مجازی، با ما در ارتباط باشید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت استحکام می باشد

طراحی و توسعه توسط : نتواریوم

محصول به سبد خرید اضافه شد

بستن

کالاها

دسته بندی ها